Starea de alertă a fost modificată în Parlament
Hotărârea de Guvern de impunere a stării de alertă, prin care s-au hotărât măsurile de combatere a pandemiei de coronavirus, a fost adoptată astăzi în Parlamentul României, dar au fost aduse și câteva modificări de către deputați și senatori.
Printre aceste modificări, parlamentarii au inclus și o prevedere prin care Guvernul este obligat să furnizeze măști familiilor si persoanelor defavorizate. Măștile de protecție vor fi puse la dispoziție, de către Guvern, prin Ministerul Sănătății, autorităților locale și acestea le vor distribui pe raza unităților administrativ-teritoriale.
O altă modificare adusă de parlamentari Hotărârii de Guvern, prevede ca autoritățile locale să aibă posibilitatea de a numi sau suspenda persoanele aflate în funcții de conducere a unităților sanitare din subordine.
Starea de alertă a fost instituită prin Hotărâre de Guvern în data de 18 Mai și este valabilă pentru o perioadă de 30 de zile.